Każdy garaż raz na jakiś czas wymaga remontu. A jednym z elementów prac remontowych jest odnowienie posadzki betonowej, która również może ulegać uszkodzeniu i wymagać konserwacji. Jakie są najbardziej popularne rozwiązania w tym zakresie? W jaki sposób zabezpieczać posadzkę betonową w garażu?
Malowanie posadzki betonowej
W garażach indywidualnych malowanie posadzki betonowej jest często rozwiązaniem wystarczającym. Oczywiście farba nie zabezpiecza posadzki w sposób porównywalny z profesjonalnymi systemami podłogowymi opartymi na żywicach, ale poprawia jej właściwości mechaniczne i chemiczne do tego stopnia, że codzienna eksploatacja jest bezpieczna.
Jakie są zalety stosowania farb podłogowych? Na pewno jednym z ważnych czynników decydujących o wyborze tego rozwiązania jest cena. Drugim jest natomiast prostota i szybki czas przeprowadzania prac remontowych.
Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim farba podłogowa w bardzo niewielkim stopniu podnosi wytrzymałość mechaniczną posadzki betonowej. A to oznacza ograniczoną trwałość i konieczność częstych napraw. Drugą ważną wadą stosowania farb podłogowych jest ich mała odporność chemiczna.
Posadzki żywiczne epoksydowe
Drugim z możliwych rozwiązań jest zastosowanie żywicznej posadzki epoksydowej. materiał ten jest zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku dużych garaży wielostanowiskowych, w których mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem pojazdów osobowych i ciężarowych. Żywica epoksydowa jest bardzo twarda i ze względu na tę cechę wytrzymuje duże obciążenia mechaniczne. Jest także odporna na oddziaływanie substancji chemicznych związanych z eksploatacją samochodów - olei, paliw, płynów hamulcowych i innych.
Posadzkę epoksydową łatwo utrzymać w czystości - co w dużych obiektach ma duże znaczenie. Gładka powierzchnia posadzki powoduje, że możliwe jest wykorzystywanie do tego uniwersalnego sprzętu i środków czystości.
Farba podłogowa kontra żywica epoksydowa - porównanie
Jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w garażu? Zacznijmy od wyglądu. Oba rozwiązania charakteryzuje możliwość uzyskania atrakcyjnego wyglądu. Jednak w przypadku posadzek epoksydowych epoksydowych uzyskany efekt estetyczny utrzymuje się zdecydowanie dłużej.
Różnicę można natomiast łatwo zaobserwować w obszarze kosztów. Wykonanie posadzki epoksydowej wymaga wyższych nakładów inwestycyjnych. Jednak w obiektach o dużym natężeniu ruchu inwestycja zwraca się szybko. Posadzka epoksydowa jest bowiem bardzo trwała i nie wymaga prac remontowych przez wiele lat. To nie jedyne cechy, które można porównywać. Co zatem wybrać? Wybór zastosowanego rozwiązania powinien być poprzedzony analizą warunków eksploatacji obiektu garażowego.