Jak wybierać posadzkę do obiektu komercyjnego?
Oczywiście można brać pod uwagę nieskończenie wiele kryteriów. Wybór posadzki jest bowiem często uwarunkowany indywidualnymi potrzebami lub preferencjami. jednak na potrzeby tego artykułu skupiliśmy się na najbardziej popularnych kryteriach.
Zacznijmy od warunków eksploatacji. Obciążenia jakim poddawana jest posadzka w obiekcie komercyjnym uzależniona jest od jego charakteru. Dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania – np. posadzki betonowej lub posadzki żywicznej – warto wykonać analizę obciążeń. Konieczna jest także przeprowadzenie analizy innych czynników. Przykładowo w obiektach, w których występują zagrożenia chemiczne warto zastosować posadzkę epoksydową. Natomiast w miejscach nasłonecznionych lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna posadzka betonowa, bo żywica epoksydowa nie jest odporna na promieniowanie słoneczne.
Drugim bardzo ważnym kryterium wyboru są możliwości budżetowe. Wprawdzie polerowane posadzki betonowe są mniej trwałe od posadzek żywicznych, ale nakłady finansowe potrzebne na ich aplikację są niższe.
Warto jednak pamiętać, że nakłady inwestycyjne to jedynie początek kosztów. Należy do niego doliczyć koszty konserwacji, które w dużym stopniu zależą od materiału z jakiego wykonana jest posadzka.
Posadzka betonowa czy posadzka żywiczna?
Czy zatem w obiekcie komercyjnym lepiej sprawdzi się klasyczna posadzka betonowa? Czy może lepszym pomysłem jest inwestycja w nowoczesny system podłogowy oparty na żywicy?
Stosowanie posadzek betonowych umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu i wysokiego poziomu funkcjonalności w niezwykle przystępnej cenie. Materiał ten jest ceniony także ze względu na atrakcyjne koszty eksploatacji. Warto podkreślić, że polerowane posadzki betonowe są jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań podłogowych.
Z kolei posadzki żywiczne są niezwykle odporne na zużycie i większość uszkodzeń mechanicznych. Wykazują także dużą temperatury. Warto też pamiętać o ich odporności chemicznej.
Nawet tak pobieżne porównanie zalet pokazuje, że niezbędne jest wykonanie szczegółowej analizy potrzeb. Bez niej podjęcie świadomego wyboru jest po prostu niemożliwe.
]]>