Oznakowanie posadzki betonowej z pozoru wydaje się zadaniem prostym i mało czasochłonnym. Jednak nieprofesjonalne działania powodują, że uzyskany efekt jest niezadowalający i nietrwały.
Jakie są najczęściej popełniane błędy? Na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania oznakowania?
Niewłaściwe przygotowanie posadzki betonowej
Posadzka betonowa, ze względu na swoją porowatość, jest podatna na zanieczyszczenia. Szczególnie uciążliwe są zanieczyszczenia wywołane olejami i smarami. Ponadto zużyta lub skorodowana posadzka betonowa ulega procesowi kruszenia. Zanieczyszczenia i zniszczenia sprawiają, że nie jest to najlepsze podłoże do wykonywania oznakowania.
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się zanieczyszczeń i powierzchniowych uszkodzeń jest szlifowanie i polerowanie betonu. Dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest uzyskanie podłoża, na którym można bez przeszkód wykonać oznakowanie.
Używanie niewłaściwych materiałów
Drugim często popełnianym błędem jest wykorzystywanie nieprofesjonalnych materiałów - farb lub taśm podłogowych. Takie działanie często jest usprawiedliwiane niskimi kosztami. Jednak efekt końcowy jest daleki od zadowalającego. Wykonane oznakowanie jest nieestetyczne i nietrwałe. A konieczność szybkiego wykonywania poprawek powoduje powstawanie kolejnych, często nieprzewidzianych, kosztów.
Zbyt szybkie rozpoczęcie eksploatacji posadzki betonowej
Producenci farb i taśm służących do znakowania posadzek betonowych zapewniają, że rozpoczęcie eksploatacji podłogi jest możliwe już po kilkunastu minutach od zakończenia prac. Jednak często nie jest to prawda. Precyzyjne określenie momentu, w którym można bez problemu wykorzystywać oznakowaną posadzkę betonową wymaga doświadczenia. Zbyt szybkie rozpoczęcie użytkowania może prowadzić do szybkiej utraty osiągniętych efektów.
To tylko przykłady często popełnianych błędów. Można ich uniknąć zlecając wykonanie oznakowania posadzki betonowej profesjonalistom. Więc jeśli zastanawiasz się nad nowym oznakowaniem - skontaktuj się z nami!