Co musicie wiedzieć o znakowaniu poziomym? W poniższym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych informacji. Zapraszamy do lektury.
Czemu służy znakowanie posadzki betonowej?
Funkcje znakowania poziomego na posadzce betonowej są częścią systemu komunikacji wizualnej i zależą przede wszystkim od charakterystyki obiektu. Inne oznakowanie wykonuje się w garażu podziemnym, a inne w obiektach magazynowych. Jednak są pewne uniwersalne funkcje oznakowania. Należą do nich:
- organizacja ruchu pieszych i pojazdów w obiekcie
- organizacja pracy
- zapewnienie oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa
Znakowanie poziome posadzki betonowej jest także wypełnieniem przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w obiekcie.
Jakie znaki najczęściej umieszcza się na posadzce?
Znakowanie również zależne jest od sposobu użytkowania obiektu. Najczęściej malowanie dotyczy:
- oznaczenie ciągów komunikacyjnych,
- oznaczenie miejsc do parkowania,
- oznaczenie stref zagrożenia,
- oznakowanie dróg ewakuacji.
Malowanie może składać się wyłącznie z linii. Ale możliwe jest także wykonywanie różnego rodzaju piktogramów lub wzorów na posadzkach betonowych, które najczęściej spełniają funkcje informacyjne lub reklamowe.
Przygotowanie posadzki betonowej do malowania
Przed wykonaniem znakowania poziomego na posadzce betonowej należy odpowiednio przygotować podłoże. Jakie czynności należy przeprowadzić?
- usunięcie wgłębień i wypukłości w posadzce betonowej,
- usunięcie zanieczyszczeń powierzchniowych (np. kurzu lub plam),
- sprawdzenie porowatości,
- sprawdzenie gęstości warstwy wierzchniej.
Posadzka betonowa powinna także zostać oczyszczona z pozostałości wcześniejszego oznakowania. Można to zrobić mechanicznie lub wykorzystując środki chemiczne. Wybór metody zależy oczywiście o możliwości i potrzeb. Dzięki takiemu przygotowaniu można być pewnym, że nowe znakowanie będzie dobrze połączone z posadzką i dzięki temu trwałe.
]]>