W ostatnich latach popularność zdobywają posadzki żywiczne i posadzki betonowe. Czy są między nimi różnice, na podstawie których można jednoznacznie określić która jest gorsza a która lepsza?
Zalety posadzek betonowych
Zacznijmy od posadzki betonowej w przestrzeni biurowej. Pierwsze skojarzenia prawdopodobnie obrazują nam magazyn lub hale o dużej powierzchni. To głównie tam obserwujemy posadzki betonowe, więc nie dziwi fakt właśnie takich skojarzeń. Jednak nowoczesne technologie budowlane pozwalają wykonać posadzki betonowe, które pełnią również funkcję dekoracyjną. Coraz częściej beton i kamień gości w prywatnych domach. Coraz częściej też widywany jest w nowoczesnych biurach czy modnych butikach.
Nie ma wątpliwości, że postawienie na posadzkę betonową w przypadku przedsiębiorców – tych mniejszych i tych większych, może okazać się bardzo trafionym ruchem. Posadzka betonowa szlifowana pozwala na uzyskanie nie tylko trwałej powierzchni, ale też podłogi o idealnie gładkiej i jednolitej strukturze. Daje także wiele możliwości korygowania wnętrza, w którym może występować różnica poziomów na podłogach. Posadzka betonowa nie wymaga łączeń ani listew. Łatwo jest utrzymać ją w czystości, a wykonana odpowiednio, stanowi też aspekt estetyczny.
Zalety posadzek żywicznych
Wiemy już co zdecydowanie przemawia za położenie posadzki betonowej w biurze lub innej przestrzeni o dużym ruchu albo wymagającej trwałego, a jednocześnie nowoczesnego podłoża. Jakie są zatem zalety posadzek żywicznych?
Posadzka żywiczna w przestrzeni biurowej to elegancja, styl, nowoczesność i jednocześnie trwałość materiału. Może być zarówno jednolita jak i zdobiona. Zrobiona na wysoki połysk lub matowa. Jest łatwa w utrzymaniu, przyciąga uwagę i daje mnóstwo możliwości ozdobienia jej. Doskonale sprawdzi się w budynkach biurowych.
Ze względu jednak na swoją strukturę i tworzywo, z jakiego wykonana jest posadzka żywiczna, nie jest ona dobrym pomysłem w miejscach, gdzie wykorzystywany jest ciężki sprzęt, jak np. maszyny budowlane lub narażonych na stałe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Choć gładki beton po zamoczeniu również staje się nieco śliski, to jednak posadzka żywiczna będzie niemal lodowiskiem – chyba że jest to posadzka żywiczna antypoślizgowa. Za to z powodzeniem może zostać wykorzystana na podziemnych parkingach czy jako podłoga w galeriach handlowych.
Zarówno posadzka ze szlifowanego betonu jak i posadzka żywiczna mają wiele zalet. Nie można jednak ocenić która z nich jest jednoznacznie lepsza od drugiej. Wiele zależy od indywidualnych gustów, ale też od przeznaczenia powierzchni, którą ma pokryć beton bądź żywica.
]]>