Skład posadzek żywicznych epoksydowych
Posadzki epoksydowe występują zwykle w wersjach dwu lub trójskładnikowych. Podstawowy komponent stanowi ciekła żywica epoksydowa. Dodaje się do niej środki modyfikujące takie, jak np. barwniki oraz ewentualnie substancje rozcieńczające. Przy wersji dwuskładnikowej pierwszym dodatkiem są z reguły piasek kwarcowy lub pigmenty mineralne. Drugim zaś utwardzacz z zawartością amin. W posadzce żywicznej trójskładnikowej stosowany jest utwardzacz aminowy, będący mieszanką wypełniacza mineralnego pigmentowanego, jedno lub wielofrakcyjnego.
Skład posadzek poliuretanowych
Posadzki poliuretanowe występują w wersjach jedno albo dwuskładnikowych. Ich podstawowym komponentem jest żywica poliuretanowa zawierająca wypełniacze i pigmenty mineralne, środki modyfikujące i ewentualnie rozpuszczalnik organiczny. Drugim składnikiem jest utwardzacz poliizolacyjny. W celu uzyskania elastycznej i odpornej na odkształcanie się podłoża posadzki, stosowana jest posadzka jednoskładnikowa, nie zawierająca utwardzaczy. Wiązanie i wysychanie substancji następuje w wyniku wpływu wilgoci powietrza ze spoiwem poliuretanowym. Dodanie utwardzacza pozwala na uzyskanie powierzchni sztywnej.
Skład posadzek epoksydowo-poliuretanowych
Posadzki epoksydowo-poliuretanowe są posadzkami dwuskładnikowymi. Podstawowym komponentem jest żywica epoksydowa, którą modyfikuje się poliuretanem zawierającym wypełniacze i pigmenty mineralne, plastyfikator oraz inne środki modyfikujące. Drugim składnikiem jest zaś utwardzacz aminowy.
Skład posadzek akrylowych
Podstawowym składnikiem posadzek akrylowych jest monomer bądź roztwór polimeru w monomerze. Najczęściej stosowanym utwardzaczem jest z kolei nadtlenek benzolu. Ostatnim składnikiem jest wypełniacz mineralny z pigmentami i środkami modyfikującymi. Posadzka akrylowa występuje zarówno w postaci gotowej masy posadzkowej, jak też wieloskładnikowego preparatu, w przypadku którego należy odpowiednio dobrać proporcje. Odpowiednie dawkowanie katalizatora nadtlenkowego pozwoli bowiem wpływać na proces polimeryzacji. Ta cecha umożliwia układanie posadzek akrylowych także w ujemnych temperaturach.
]]>