W poprzednich tekstach opisaliśmy dwie metody konserwacji posadzek betonowych - szlifowanie i
polerowanie betonu. Są to metody, które pozwalają na skuteczne zabezpieczenie podłogi.
Czy wyszlifowaną i wypolerowaną posadzkę betonową można poddać kolejnym zabiegom zabezpieczającym? Oczywiście, że tak. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Jedną z nich jest impregnacja podłogi.
Dlaczego warto zaimpregnować posadzkę betonową?
Odpowiedź na to to pytanie jest pochodną właściwości betonu. Posadzka wykonana z tego materiału jest naturalnie porowata. W efekcie wchłania wchłania zanieczyszczenia, jest podatna na wilgoć i substancje chemiczne.
Działanie tych czynników wpływa negatywnie nie tylko na estetykę posadzki, ale również na jej właściwości, przez co jest ona bardziej podatna na degradację.
Na czym polega impregnacja posadzki betonowej?
W jaki sposób impregnuje się posadzkę betonową? Jest to proces mało skomplikowany polegający na naniesieniu na jej powierzchnię odpowiedniego preparatu. Podstawowym działaniem impregnatu jest zabezpieczenie posadzki przed czynnikami zewnętrznymi i jej wzmocnienie. Co zyskujemy dzięki zastosowaniu tej metody konserwacji?
Zaimpregnowana podłoga:
- nie kurzy się i nie pyli,
- zyskuje większą odporność na ścieranie mechaniczne,
- jest odporna na wilgoć i zanieczyszczenia,
- jest mniej podatna na przebarwienia,
- jest odporna na mech i porosty,
- jest łatwa do utrzymania w
czystości.
Dzięki impregnatom możliwe jest także uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Jakich?
Jaki impregnat do posadzki betonowej
Na rynku dostępne są zarówno impregnaty bezbarwne jak i kolorowe. Dzięki temu możliwa jest zmiana naturalnego koloru betonu na taki, jaki bardziej pasuje do odnowionego wnętrza.
Dodatkowo możliwe jest zastosowanie preparatu matowego lub takiego, który nadaje posadzce betonowej efekt połysku. Możliwości jest naprawdę wiele i łatwo znaleźć rozwiązania, które pasować będą do konkretnego wnętrza.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także impregnaty najnowszej generacji - preparaty polimerowe.
Czym różnią się od tradycyjnych? Przede wszystkim tym, że dzięki swoim właściwościom pozwalają na zabezpieczenie drobnych pęknięć na posadzce. Ich działanie penetrujące pozwala na łączenie pęknięć, co w oczywisty sposób zabezpiecza podłogę przed dalszym pękaniem.
Wybór preparatu impregnującego powinien być dostosowany zarówno do oczekiwań inwestora jak i
warunków panujących w obiekcie. Decyzja powinna być poprzedzona analizą. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie niepotrzebnych kosztów i często popełnianych błędów. Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porady specjalistów. Ich fachowa wiedza sprawi, że odnowiona posadzka będzie służyć naprawdę długo, a koszty inwestycji i dalszej eksploatacji będą najniższe.