Beton to materiał o niezwykle wysokiej odporności fizycznej. Ta cecha powoduje, że od wielu lat jest najbardziej popularnym materiałem używanym w budownictwie. Wykonuje się z niego wiele elementów architektonicznych – w tym posadzki betonowe.
Dlaczego czasem posadzki betonowe pękają? Zazwyczaj przyczyną jest niewłaściwe przygotowanie materiału lub błędy popełniane podczas wylewki. Niektóre uszkodzenia są natomiast wynikiem błędów eksploatacyjnych.
Powody, dla których posadzki betonowe pękają
Jakie są najważniejsze powody pękania posadzek betonowych? Oto one:
- Niewłaściwe przygotowanie materiału – beton wykorzystywany do wykonania posadzek powinien mieć odpowiednią konsystencję. Przygotowana mieszanka nie może być zbyt gęsta ani zbyt wodnista.
- Nieodpowiednia jakość materiałów – pękanie posadzki betonowej może być spowodowane niską jakością materiałów – cementu lub kruszywa.
- Zbyt wczesne lub zbyt późne zacieranie – zbyt szybkie lub zbyt późne zacieranie posadzki betonowej może spowodować osłabienie jej struktury.
- Niewłaściwa pielęgnacja posadzki betonowej – problemem jest także nieodpowiednia pielęgnacja świeżo wylanej posadzki. Należy bowiem przez kilka dni utrzymywać odpowiedni poziom jej wilgotności.
- Niewłaściwie wykonana dylatacja.
Do często popełnianych błędów należą także zbyt wczesne oraz zbyt duże obciążenie posadzki betonowej. W obu przypadkach często dochodzi do pęknięć.
Naprawa posadzek betonowych
Na szczęście w większości przypadków możliwa jest naprawa posadzki betonowej. Możliwe jest zarówno usuwanie pęknięć jak i naprawianie uszkodzonej dylatacji. Prace naprawcze warto jednak zlecić wyspecjalizowanej i doświadczonej ekipie budowlanej. Pozwoli to na uniknięcie kolejnych błędów i zapewnienie długotrwałej eksploatacji.
Renowacja posadzki betonowej
Posadzki betonowe, nawet te najlepiej wykonane lub naprawiane, warto poddawać procesowi renowacji. Polega ona na szlifowaniu i polerowaniu betonu. Prace renowacyjne umożliwiają usunięcie rys i małych pęknięć. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie pylenia.
Szlifowanie betonu sprawia też, że jest on bardziej odporny na warunki atmosferyczne – w tym wilgoć i łatwiej go utrzymać w czystości.